Nasz projekt to ogólnopolska kampania edukacyjno-naukowa związana z wyborami do Parlamentu Europejskiego. Jego głównym celem jest zwiększenie wiedzy Polaków na temat mechanizmów działania systemu wyborczego do tego organu, procedur oddawania głosu i samej istoty przebiegu procesu wyborów.
Główne działania skierowane są przede wszystkim do wyborców najmłodszych, którzy właśnie w tych wyborach po raz pierwszy uzyskają czynne prawo wyborcze (tzw. „First time voters”). Jest to o tyle istotne, że jak pokazują badania niska świadomość społeczna w tej materii cechuje w szczególności tę grupę wyborców. Warto tu podkreślić, że w 2014 roku w wyborach do Parlamentu Europejskiego uprawnione do oddawania głosu będą aż trzy roczniki „first time voters” z lat 2011–2014).
Nieznajomość materii jest także widoczna wśród pozostałych grup wiekowych. Cykliczne analizy uwidaczniają, że bardzo duży odsetek badanych (ponad 40% ogółu!) nie ma świadomości, że może w tych wyborach wybierać swoich przedstawicieli (wskazuje się, że posłów do PE wybierają posłowie Sejmu RP ze swojego grona, desygnuje ich Premier lub Prezydent RP). Ogromna jest także nieznajomość szczegółowych procedur głosowania oraz dezorientacja odnośnie źródeł, gdzie taką wiedzę można uzyskać.
Wychodząc naprzeciw tym zjawiskom postanowiliśmy stworzyć proponowaną akcję, w ramach której przygotowaliśmy edukacyjne spotkania z młodzieżą w pięciu miastach Polski — Toruniu, Warszawie, Gdańsku, Krakowie i Łodzi. Stworzyliśmy film edukacyjny, który w niekonwencjonalny sposób opowiada „ustami” ekspertów o najtrudniejszych aspektach tych wyborów. Przeprowadziliśmy badania ankietowe, na podstawie który przygotowany zostanie raport końcowy. Szczegółowa analiza wyników odbędzie się na konferencji naukowej z udziałem przedstawicieli najważniejszych instytucji zaangażowanych w przygotowania i informowanie o wyborach, przedstawicieli organizacji społecznych i ekspertów, a także delegacji uczniów ze szkół poszczególnych regionów naszego kraju.
Cała akcja nie ogranicza się jednak wyłącznie do bezpośrednich spotkań z wyborcami — aktywnie działamy na naszej stronie internetowej i profilu facebook, na który serdecznie wszystkich zapraszamy (link do profilu) zachęcając do kliknięcia i powiedzenia: Wybory? Lubię to!