Jesteś tutaj: Aktualności » Archiwum » Cisza wyborcza - za i przeciw
Poniedziałek, 25 listopada 2013 r.
W piątek (22.11.br) odbyła się debata poświęcona zagadnieniu ciszy wyborczej. Było to pierwsze z cyklicznych spotkań, jakie organizowane będą przez Centrum Studiów Wyborczych UMK. Celem inicjatywy jest odbywanie regularnych dyskusji w gronie ekspertów na ważne bieżące tematy.
Uczestnicy debaty w Sali Posziedzeń Rady Wydziału Prawa i Administracji UMK, fot. A. Romański
Na zaproszenie prof. Andrzeja Sokali odpowiedzili prawnicy, politolodzy, przedstawiciele administracji wyborczej — przewodniczący PKW, sekretarz PKW, komisarz wyborczy w Toruniu, dyrektor delegatury KBW w Toruniu oraz mediów, a także studenci związani z SKNPW „Elektor”. Gości przywitał dr hab. Marek Sobczyk. Dyskusję prowadził dr Bartłomiej Michalak. W pierwszej kolejności moderator oddał głos reprezentantom opozycyjnych stanowisk – profesorowi Piotrowi Uziębło (WPiA UG), broniącemu ciszy wyborczej i dr Wojciechowi Peszyńskiemu (WPiSM UMK), przeciwnikowi utrzymania tej instytucji.
Głos zabiera przewodniczący PKW — sędzia Stefan Jan Jaworski, fot. A. Romański
Po tych wystąpieniach rozgorzała dyskusja. W jej trakcie najwięcej uwagi poświęcono kwestiom łamania ciszy wyborczej w Internecie oraz jej wpływu na frekwencję wyborczą. Padły liczne ważne pytania, na które odpowiedzi formułowane były przez uczestników z różnych punktów widzenia. Dla przykładu prof. Piotr Uziebło i dr Wojciech Peszyński zapytani zostali jaka ich zdaniem regulacja byłaby odpowiednia w praktyce dla RP. Dr Wojciech Peszyński opowiedział się za zniesieniem zakazu agitacji, wierząc, że konkurujące ugrupowania wykształcą swoistą gentleman's agreement. Profesor Uziebło postulował zaostrzenie przepisów w odniesieniu do konieczności usunięcia materiałów wyborczych wraz z końcem okresu agitacji. Przy czym ostrożnie podchodziłby do kwestii upubliczniania informacji na portalach społecznościowych, ze względu na ich charakter bazujący na tworzeniu grup znajomych.
Debata była transmitowana na żywo przez TV UMK. Zachęcamy do obejrzenia jej zapisu.
Koordynatorem przygotowań z ramienia organizatora był mgr Radosław Zych, doktorant CSW.