Eksperci

Podczas pięciu spotkań w wybranych miastach Polski uczniowie ze szkół, które wezmą w nich udział, będą mieli niepowtarzalną okazję zadać nurtujące ich pytania „fachowcom od wyborów do PE”. Odpowiedzi młodym wyborcom udzielać będą zarówno teoretycy, jak i praktycy. Daje to niepowtarzalną możliwość spojrzenia na euroelekcję od kuchni. Niezmiernie cieszymy się, mogąc zapowiedzieć, że udział w projekcie wezmą:

dr Stefan Jan Jaworski

Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej

Studia prawnicze ukończył w 1969 r. na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1969-1971 odbył aplikację prokuratorską. Od 1971 r. do 1974 r. pracował w Prokuraturze Powiatowej w Bytowie na stanowisku asesora i podprokuratora. W 1974 r. został powołany na stanowisko podprokuratora Prokuratury Wojewódzkiej w Koszalinie, w 1975 r. wiceprokuratora, a następnie prokuratora w wydziale prokuratorskiej kontroli przestrzegania prawa i spraw cywilnych w Prokuraturze Wojewódzkiej w Słupsku. Od 1990 r. był Prokuratorem Wojewódzkim w Zamościu. Od 1992 r. pełnił funkcję wicedyrektora Departamentu Prokuratury w Ministerstwie Sprawiedliwości. W czerwcu 1992 r. został powołany na stanowisko prokuratora w Ministerstwie Sprawiedliwości, z powierzeniem obowiązków Prokuratora Wojewódzkiego w Warszawie. Od lipca do listopada 1993 r. był prokuratorem nowo powołanej Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie, pełniąc obowiązki Naczelnika Wydziału Organizacyjnego. Sędzia Trybunału Konstytucyjnego w latach 1993-2001. Od 1995 r. jest członkiem Państwowej Komisji Wyborczej. W marcu 2010 roku został wybrany na jej przewodniczącego. Jest autorem licznych publikacji z zakresu prawa konstytucyjnego oraz ustroju prokuratury.

Będzie z nami w Toruniu, Warszawie, Gdańsku, Krakowie i Łodzi.

Kazimierz Wojciech Czaplicki

Szef Krajowego Biura Wyborczego

Studia w zakresie nauk administracyjnych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego ukończył w 1977 roku. Od początku pracy zawodowej w zakresie jego obowiązków pozostawała problematyka wyborcza i zagadnienia dotyczące funkcjonowania samorządu lokalnego. 11 lipca 1991 roku został powołany przez Marszałka Sejmu RP, na wniosek Państwowej Komisji Wyborczej, na stanowisko Kierownika (od wejścia w życie kodeksu wyborczego Szefa) Krajowego Biura Wyborczego i od tego czasu pełni funkcję Sekretarza Państwowej Komisji Wyborczej. Od 1990 roku uczestniczy w pracach legislacyjnych nad wszystkimi ustawami wyborczymi i referendalnymi. Współzałożyciel Stowarzyszenia Europejskich Urzędników Wyborczych. Autor licznych publikacji z zakresu prawa wyborczego, w tym współautor komentarza do ordynacji samorządowych (Samorządowe prawo wyborcze. Komentarz, Warszawa 2010).

Będzie z nami w Toruniu, Warszawie, Gdańsku, Krakowie i Łodzi.

Jacek Safuta

Dyrektor Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce

Dyrektor Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce od października 2005 r. Objął tę funkcję w wyniku otwartego konkursu EPSO (Europejskiego Urzędu ds. Doboru Kadr). Przedtem był przez 13 lat korespondentem Polskiej Agencji Prasowej, tygodnika Polityka i Radia Zet w Brukseli; współpracował też z innymi mediami polskimi i europejskimi. Instytucje europejskie poznał z bliska, uczestnicząc przez rok (1990-91) w programie Journalistes en Europe (Dziennikarze w Europie) w Paryżu, Brukseli i Strasburgu. Relacjonował polską drogę do Unii Europejskiej od negocjacji stowarzyszeniowych w 1991 r. do członkostwa w 2004 r. Nagrodzony Europejskim Piórem Roku 2004 przez kolegów z Klubu Dziennikarzy Europejskich SDP. Otrzymał też Medal Europejski BCC. Po powrocie do Polski przez rok zastępca redaktora naczelnego PAP ds. zagranicznych i europejskich, odpowiedzialny m.in. za serwis EuroPAP.

Będzie z nami w Warszawie.

prof. Zbigniew Maciąg

Kierownik Katedry Prawa Konstytucyjnego
Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego

Prawnik, konstytucjonalista, niemcoznawca, politolog. Ukończył aplikację sędziowską, radca prawny.

Tytuł magistra prawa oraz stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego uzyskał na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rozprawę doktorską (1977) poświęcił zagadnieniu „System partyjny RFN — zasady organizacji partii i ich działanie w parlamencie”, zaś habilitacyjną (1998 r.) „Kształtowaniu zasad państwa demokratycznego, prawnego i socjalnego w Niemczech (do 1949 r.)”. Obecnie Dyrektor Instytutu Prawa Publicznego i Kierownik Katedry Prawa Konstytucyjnego, członek Kolegium Rektorskiego i Senatu Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Autor ponad 60 publikacji i opracowań naukowych.

Prowadził prace badawcze w Uniwersytecie Jagiellońskim, Instytucie Nauk o Państwie i Prawie Uniwersytetu Warszawskiego i Instytucie Zachodnim w Poznaniu. Uczestniczył w pracach Zespołu Parlamentaryzmu Współczesnego Uniwersytetu Warszawskiego. Przygotowywał liczne ekspertyzy i opinie m.in. dla Urzędu Rady Ministrów, Sejmu, Senatu, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Stypendysta Uniwersytetu w Erlangen-Norymberdze, Fundacji A.v. Humbolda i Fundacji R. Boscha w uniwersytetach w Getyndze i Bonn, Austriackiego Stowarzyszenia Naukowo-Badawczego w Uniwersytecie w Salzburgu i Fundacji Hannsa Seidla w Uniwersytecie w Monachium.

Członek Komisji Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk Oddział w Krakowie, Towarzystwa Naukowego Societas Humboldtiana Polonorum, Towarzystwa Naukowego Instytutu Zachodniego w Poznaniu i Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego. Jest także członkiem Rady Wydawniczej Krakowskiej Akademii.

Zainteresowania naukowe koncentruje na problematyce prawa konstytucyjnego, współczesnych ustrojów państw demokratycznych, zasad tworzenia prawa, zasad państwa demokratycznego, prawnego i socjalnego, systemów partyjnych, grup interesu, związków zawodowych oraz systemów politycznych państw współczesnych.

Będzie z nami w Krakowie.

prof. Krzysztof Skotnicki

Kierownik Centrum Studiów Wyborczych Uniwersytetu Łódzkiego

Studia prawnicze ukończył na Wydziale Prawa i Administracji UŁ w 1976 r. W 2000 r. obronił rozprawę habilitacyjną na temat: „Zasada powszechności w prawie wyborczym. Zagadnienia teorii i praktyki”. Jest Kierownikiem Centrum Studiów Wyborczych UŁ i Kierownikiem Zakładu Prawa Konstytucyjnego Porównawczego. Od 2006 r. pracuje również na stanowisku eksperta ds. legislacji w Biurze Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu RP. Jest redaktorem naczelnym stworzonych przez siebie „Studiów Wyborczych” oraz członkiem kolegiów redakcyjnych wielu czasopism np.: słowackiego czasopisma „Pravny obozor” oraz czeskiego periodyku „ Časopis pro právní vědu a praxi” czy „Zeszytów Prawniczych BAS”. Jest autorem blisko 200 publikacji, w tym autorem, współautorem bądź redaktorem 15 książek, 110 artykułów i referatów, w tym 25 z zakresu prawa wyborczego, wielu opinii prawnych, recenzji i glos.

Będzie z nami w Toruniu, Warszawie, Krakowie i Łodzi.

prof. Andrzej Sokala

Kierownik Centrum Studiów Wyborczych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rozprawę habilitacyjną na temat Meretrix i jej pozycja w prawie rzymskim obronił w 1999 roku. w 2011 roku uzyskał tytuł profesora nauk prawnych. Jest kierownikiem Centrum Studiów Wyborczych UMK oraz Katedry Prawa Rzymskiego Wydziału Prawa i Administracji UMK. W latach 1991-2004 dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Toruniu. W latach 2003-2005 sędzia Trybunału Stanu. Specjalizuje się w prawie wyborczym i prawie rzymskim. Autor i współautor kilkudziesięciu publikacji naukowych, dydaktycznych i popularnonaukowych z zakresu tych dziedzin. Członek jury ogólnopolskiego konkursu „Parlamentaryzm w dziejach Polski”. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz demokratyzacji prawa wyborczego i przeprowadzanych wyborów (2000 r.) oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2005 r.). Obecnie najwięcej uwagi badawczej poświęca zagadnieniu administracji wyborczej.

Będzie z nami w Toruniu, Warszawie, Gdańsku, Krakowie i Łodzi.

dr hab. Piotr Uziębło

Katedra Prawa Konstytucyjnego i Instytucji Politycznych
Uniwersytetu Gdańskiego

Adiunkt w Katedrze Prawa Konstytucyjnego i Instytucji Politycznych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, z którą to Katedrą jest związany jest od 1998 r. W 2005 r. obronił rozprawę doktorską, a w 2013 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych. Autor i współautor kilkudziesięciu publikacji naukowych, w tym monografii, komentarzy, artykułów, glos i rozdziałów w publikacjach zbiorowych. W swojej pracy badawczej koncentruje się przede wszystkim na problematyce demokracji partycypacyjnej, wyborów oraz prawa parlamentarnego.Członek komitetów redakcyjnych oraz rad naukowych czasopism naukowych („Przegląd Prawa Konstytucyjnego”, „Gdańskie Studia Prawnicze-Przegląd Orzecznictwa”, „Przegląd Naukowy Disputatio”).

Będzie z nami w Gdańsku.

Witold Naturski

Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2004 roku pracuje w Parlamencie Europejskim; obecnie w Biurze Informacyjnym PE w Polsce. W kadencji 2006 — 2010 radny Sejmiku Województwa Śląskiego. W latach 2009 — 2011 doradca i speechwriter w gabinecie Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Prof. Jerzego Buzka. W warszawskim biurze PE odpowiedzialny min. za organizowanie debat i seminariów informacyjnych.

Będzie z nami w Toruniu.

Bartosz Napieralski

Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce

Absolwent University of Surrey w Wielkiej Brytanii i Uniwersytetu Śląskiego. Od 2013 roku pracuje w Biurze Informacyjnym Parlamentu Europejskiego w Polsce. Wcześniej zajmował się rekrutacją i zasobami ludzkimi w Radzie Unii Europejskiej, a w latach 2006-2010 pracował w dziale marketingu Procter & Gamble.  W warszawskim biurze PE odpowiedzialny m.in. za media społecznościowe, organizowanie debat i seminariów informacyjnych.

Będzie z nami w Krakowie i Łodzi.

Piotr Wolski

Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce

Jest attache prasowym w Biurze Informacyjnym PE w Polsce, odpowiedzialnym za kontakty z dziennikarzami, informowanie mediów o wydarzeniach mających miejsce w Parlamencie Europejskim.W Parlamencie Europejskim pracuje od 2007 roku. Wcześniej był dziennikarzem m.in. Serwisu Światowego BBC, Dziennika, Polskiego Radia. Relacjonował m.in. negocjacje akcesyjne Polski do Unii Europejskiej.

Będzie z nami w Gdańsku.

  «   Wstecz

X Używamy plików cookie i podobnych technologii w celach statystycznych. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Dowiedz się więcej.