Podczas pięciu spotkań w wybranych miastach Polski uczniowie ze szkół, które wezmą w nich udział, będą mieli niepowtarzalną okazję zadać nurtujące ich pytania „fachowcom od wyborów do PE”. Odpowiedzi młodym wyborcom udzielać będą zarówno teoretycy, jak i praktycy. Daje to niepowtarzalną możliwość spojrzenia na euroelekcję od kuchni. Niezmiernie cieszymy się, mogąc zapowiedzieć, że udział w projekcie wezmą:
Przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej
Studia prawnicze ukończył w 1969 r. na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. W latach 1969-1971 odbył aplikację prokuratorską. Od 1971 r. do 1974 r. pracował w Prokuraturze Powiatowej w Bytowie na stanowisku asesora i podprokuratora. W 1974 r. został powołany na stanowisko podprokuratora Prokuratury Wojewódzkiej w Koszalinie, w 1975 r. wiceprokuratora, a następnie prokuratora w wydziale prokuratorskiej kontroli przestrzegania prawa i spraw cywilnych w Prokuraturze Wojewódzkiej w Słupsku. Od 1990 r. był Prokuratorem Wojewódzkim w Zamościu. Od 1992 r. pełnił funkcję wicedyrektora Departamentu Prokuratury w Ministerstwie Sprawiedliwości. W czerwcu 1992 r. został powołany na stanowisko prokuratora w Ministerstwie Sprawiedliwości, z powierzeniem obowiązków Prokuratora Wojewódzkiego w Warszawie. Od lipca do listopada 1993 r. był prokuratorem nowo powołanej Prokuratury Apelacyjnej w Lublinie, pełniąc obowiązki Naczelnika Wydziału Organizacyjnego. Sędzia Trybunału Konstytucyjnego w latach 1993-2001. Od 1995 r. jest członkiem Państwowej Komisji Wyborczej. W marcu 2010 roku został wybrany na jej przewodniczącego. Jest autorem licznych publikacji z zakresu prawa konstytucyjnego oraz ustroju prokuratury.
Szef Krajowego Biura Wyborczego
Studia w zakresie nauk administracyjnych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego ukończył w 1977 roku. Od początku pracy zawodowej w zakresie jego obowiązków pozostawała problematyka wyborcza i zagadnienia dotyczące funkcjonowania samorządu lokalnego. 11 lipca 1991 roku został powołany przez Marszałka Sejmu RP, na wniosek Państwowej Komisji Wyborczej, na stanowisko Kierownika (od wejścia w życie kodeksu wyborczego Szefa) Krajowego Biura Wyborczego i od tego czasu pełni funkcję Sekretarza Państwowej Komisji Wyborczej. Od 1990 roku uczestniczy w pracach legislacyjnych nad wszystkimi ustawami wyborczymi i referendalnymi. Współzałożyciel Stowarzyszenia Europejskich Urzędników Wyborczych. Autor licznych publikacji z zakresu prawa wyborczego, w tym współautor komentarza do ordynacji samorządowych (Samorządowe prawo wyborcze. Komentarz, Warszawa 2010).
Dyrektor Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce
Dyrektor Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce od października 2005 r. Objął tę funkcję w wyniku otwartego konkursu EPSO (Europejskiego Urzędu ds. Doboru Kadr). Przedtem był przez 13 lat korespondentem Polskiej Agencji Prasowej, tygodnika Polityka i Radia Zet w Brukseli; współpracował też z innymi mediami polskimi i europejskimi. Instytucje europejskie poznał z bliska, uczestnicząc przez rok (1990-91) w programie Journalistes en Europe (Dziennikarze w Europie) w Paryżu, Brukseli i Strasburgu. Relacjonował polską drogę do Unii Europejskiej od negocjacji stowarzyszeniowych w 1991 r. do członkostwa w 2004 r. Nagrodzony Europejskim Piórem Roku 2004 przez kolegów z Klubu Dziennikarzy Europejskich SDP. Otrzymał też Medal Europejski BCC. Po powrocie do Polski przez rok zastępca redaktora naczelnego PAP ds. zagranicznych i europejskich, odpowiedzialny m.in. za serwis EuroPAP.
Kierownik Katedry Prawa Konstytucyjnego
Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego
Prawnik, konstytucjonalista, niemcoznawca, politolog. Ukończył aplikację sędziowską, radca prawny.
Tytuł magistra prawa oraz stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego uzyskał na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rozprawę doktorską (1977) poświęcił zagadnieniu „System partyjny RFN — zasady organizacji partii i ich działanie w parlamencie”, zaś habilitacyjną (1998 r.) „Kształtowaniu zasad państwa demokratycznego, prawnego i socjalnego w Niemczech (do 1949 r.)”. Obecnie Dyrektor Instytutu Prawa Publicznego i Kierownik Katedry Prawa Konstytucyjnego, członek Kolegium Rektorskiego i Senatu Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Autor ponad 60 publikacji i opracowań naukowych.
Prowadził prace badawcze w Uniwersytecie Jagiellońskim, Instytucie Nauk o Państwie i Prawie Uniwersytetu Warszawskiego i Instytucie Zachodnim w Poznaniu. Uczestniczył w pracach Zespołu Parlamentaryzmu Współczesnego Uniwersytetu Warszawskiego. Przygotowywał liczne ekspertyzy i opinie m.in. dla Urzędu Rady Ministrów, Sejmu, Senatu, Ministerstwa Sprawiedliwości, Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Stypendysta Uniwersytetu w Erlangen-Norymberdze, Fundacji A.v. Humbolda i Fundacji R. Boscha w uniwersytetach w Getyndze i Bonn, Austriackiego Stowarzyszenia Naukowo-Badawczego w Uniwersytecie w Salzburgu i Fundacji Hannsa Seidla w Uniwersytecie w Monachium.
Członek Komisji Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk Oddział w Krakowie, Towarzystwa Naukowego Societas Humboldtiana Polonorum, Towarzystwa Naukowego Instytutu Zachodniego w Poznaniu i Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego. Jest także członkiem Rady Wydawniczej Krakowskiej Akademii.
Zainteresowania naukowe koncentruje na problematyce prawa konstytucyjnego, współczesnych ustrojów państw demokratycznych, zasad tworzenia prawa, zasad państwa demokratycznego, prawnego i socjalnego, systemów partyjnych, grup interesu, związków zawodowych oraz systemów politycznych państw współczesnych.
Kierownik Centrum Studiów Wyborczych Uniwersytetu Łódzkiego
Studia prawnicze ukończył na Wydziale Prawa i Administracji UŁ w 1976 r. W 2000 r. obronił rozprawę habilitacyjną na temat: „Zasada powszechności w prawie wyborczym. Zagadnienia teorii i praktyki”. Jest Kierownikiem Centrum Studiów Wyborczych UŁ i Kierownikiem Zakładu Prawa Konstytucyjnego Porównawczego. Od 2006 r. pracuje również na stanowisku eksperta ds. legislacji w Biurze Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu RP. Jest redaktorem naczelnym stworzonych przez siebie „Studiów Wyborczych” oraz członkiem kolegiów redakcyjnych wielu czasopism np.: słowackiego czasopisma „Pravny obozor” oraz czeskiego periodyku „ Časopis pro právní vědu a praxi” czy „Zeszytów Prawniczych BAS”. Jest autorem blisko 200 publikacji, w tym autorem, współautorem bądź redaktorem 15 książek, 110 artykułów i referatów, w tym 25 z zakresu prawa wyborczego, wielu opinii prawnych, recenzji i glos.
Kierownik Centrum Studiów Wyborczych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rozprawę habilitacyjną na temat Meretrix i jej pozycja w prawie rzymskim obronił w 1999 roku. w 2011 roku uzyskał tytuł profesora nauk prawnych. Jest kierownikiem Centrum Studiów Wyborczych UMK oraz Katedry Prawa Rzymskiego Wydziału Prawa i Administracji UMK. W latach 1991-2004 dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Toruniu. W latach 2003-2005 sędzia Trybunału Stanu. Specjalizuje się w prawie wyborczym i prawie rzymskim. Autor i współautor kilkudziesięciu publikacji naukowych, dydaktycznych i popularnonaukowych z zakresu tych dziedzin. Członek jury ogólnopolskiego konkursu „Parlamentaryzm w dziejach Polski”. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz demokratyzacji prawa wyborczego i przeprowadzanych wyborów (2000 r.) oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2005 r.). Obecnie najwięcej uwagi badawczej poświęca zagadnieniu administracji wyborczej.
Katedra Prawa Konstytucyjnego i Instytucji Politycznych
Uniwersytetu Gdańskiego
Adiunkt w Katedrze Prawa Konstytucyjnego i Instytucji Politycznych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, z którą to Katedrą jest związany jest od 1998 r. W 2005 r. obronił rozprawę doktorską, a w 2013 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych. Autor i współautor kilkudziesięciu publikacji naukowych, w tym monografii, komentarzy, artykułów, glos i rozdziałów w publikacjach zbiorowych. W swojej pracy badawczej koncentruje się przede wszystkim na problematyce demokracji partycypacyjnej, wyborów oraz prawa parlamentarnego.Członek komitetów redakcyjnych oraz rad naukowych czasopism naukowych („Przegląd Prawa Konstytucyjnego”, „Gdańskie Studia Prawnicze-Przegląd Orzecznictwa”, „Przegląd Naukowy Disputatio”).
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2004 roku pracuje w Parlamencie Europejskim; obecnie w Biurze Informacyjnym PE w Polsce. W kadencji 2006 — 2010 radny Sejmiku Województwa Śląskiego. W latach 2009 — 2011 doradca i speechwriter w gabinecie Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Prof. Jerzego Buzka. W warszawskim biurze PE odpowiedzialny min. za organizowanie debat i seminariów informacyjnych.
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce
Absolwent University of Surrey w Wielkiej Brytanii i Uniwersytetu Śląskiego. Od 2013 roku pracuje w Biurze Informacyjnym Parlamentu Europejskiego w Polsce. Wcześniej zajmował się rekrutacją i zasobami ludzkimi w Radzie Unii Europejskiej, a w latach 2006-2010 pracował w dziale marketingu Procter & Gamble. W warszawskim biurze PE odpowiedzialny m.in. za media społecznościowe, organizowanie debat i seminariów informacyjnych.
Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce
Jest attache prasowym w Biurze Informacyjnym PE w Polsce, odpowiedzialnym za kontakty z dziennikarzami, informowanie mediów o wydarzeniach mających miejsce w Parlamencie Europejskim.W Parlamencie Europejskim pracuje od 2007 roku. Wcześniej był dziennikarzem m.in. Serwisu Światowego BBC, Dziennika, Polskiego Radia. Relacjonował m.in. negocjacje akcesyjne Polski do Unii Europejskiej.