Państwowa Komisja Wyborcza to stały najwyższy organ administracji wyborczej właściwy w sprawach przygotowania oraz przeprowadzania wyborów i referendów w Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 12 kwietnia 2001 roku – Ordynacja wyborcza do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jedn. Dz. U. z 2007 r. Nr 170, poz. 1360 z późn. zm.) w jej skład wchodzi: 3 sędziów Trybunału Konstytucyjnego, 3 sędziów Sądu Najwyższego i 3 sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, wskazanych odpowiednio przez ich Prezesów, a powołanych na urząd przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w drodze postanowienia. Pracami Komisji kieruje i reprezentuje ją na zewnątrz jej przewodniczący, którego członkowie PKW wybierają spośród swego grona.
Zadania Państwowej Komisji Wyborczej w odniesieniu do poszczególnych rodzajów wyborów i referendów określają ordynacje wyborcze i ustawy referendalne. Do najważniejszych z nich należy: sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem prawa wyborczego czy powoływanie organów wyborczych pośredniego szczebla. PKW wydaje również wytyczne wiążące dla organów wyborczych niższych szczebli oraz wyjaśnienia dla organów administracji rządowej i organów jednostek samorządu terytorialnego, a także dla komitetów wyborczych i innych podmiotów uczestniczących w procesie wyborczym.
Od kwietnia 2010 roku funkcję przewodniczącego PKW sprawuje Stefan Jan Jaworski – sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.